14.01.2014

Sanayi Arsaları Üzerine Notlar 1: Esenyurt Sanayi Bölgesine Genel Bakış

Gayrimenkul daima en çok kazandıran yatırımlar arasında yer almıştır. Bu nedenle ister büyük ister küçük yatırımcı olsun parasını değerlendirmek isteyenlerin genelde ilk tercih ettikleri yatırımlar arasında yer alıyor. Gayrimenkul sektörünün canlandığı son yıllarda ise gayrimenkul yatırımının popülaritesi de, bu yatırımdan para kazananların sayısı da artmış durumda... Özellikle de prim yapacak yerleri tespit edip, doğru yatırım yapanlar kazançlarına kazanç eklediler… Dolayısıyla işin püf noktası doğru yere doğru yatırım yapmak. Parasını nerede ve nasıl değerlendireceğini tam olarak bilemeyen emlak spekülatörlerince kafaları karıştırılmış yatırımcılar için bunu kestirmek o kadar da kolay değil...
Sektör temsilcilerinin büyük bir çoğunluğu “prim yapacak” ya da “en fazla kar getirecek” yerler arasında Avrupa yakasında B.Çekmece, K.Çekmece, Beylikdüzü, Esenyurt, Hadımköy ve Silivri’yi gösteriyor. Şahsım olarak bu şekilde genellemeden yana değilim. Keza arsa portföylerinin kıymet takdiri ada ve parsel bazında çok çeşitli nedenlerle değişebilmektedir.
Arsa portföyüm geniş olmakla beraber  B.Çekmece, Esenyurt, Hadımköy ve Silivri bölgelerinde işadamları ve yatırımcı için etkin bir şekilde çalışmakta ve müşterilerimizin beklentilerine cevap verilmektedir. Müşteriler için sadece arsa temini yapılmakla kalınmayıp, bu arsalar üzerine birebir projelendirme de tarafımca yapılmaktadır. 
Tabii ki tüm bu çalışmalar müşterilerimizle karşılıklı güven ilişkisi ve doğru bilgilendirme üzerine kuruludur.
SAN 1 Sanayi Bölgesi: Akçaburgaz, Çakmaklı, Kıraç Sanayi bölgesinin 1:1000 ve 1:5000 lik hazır imar planlarında hiçbir sorunu yoktur. Yani şimdi ve ileriye dönük projelere müsaittir. İmarlarda sıkıntı olmayıp söz konusu lokasyon Sanayi bölgesi olarak tescillidir.
Bölgede sektörlerince tanınan Korozo A.Ş, Makel, Baydemirler Tekstil, Azim Çorap, NET Örme, TeTaŞ Tekstil, Nefa Tekstil, Ülker, Mercedes-Benz, BİM, Doğan Ofset, Abdi İbrahim, Daf Kilit, Lamberti, Altınbaş, Metro, Vakko vb. şirketlerin yatırımları halihazırda mevcuttur.

Esenyurt SAN1 Sanayi Bölgesinde Genel Arsa İmarları :
Emsal :1,25-1,50 (Arsa net metrajı bu rakamla çarpılarak inşa edilecek toplam kapalı alan bulunur) İmarlı ve net olan arsa sınırından yoldan 10m. komşudan 5m. çekildikten sonra direkt bina oturumu yapılmaktadır. Bu da yaklaşık olarak arsanın minumum %50 sine denk gelmektedir. Bina yüksekliği 12,50m-13,50m. Bodrumlar ve çatı katları emsal dışı kalmaktadır. Bazen kotlu dediğimiz yerlerde 2-3 adet bodrum fazladan kazanılarak bina kapalı alanı artırılabilmektedir. Böylece bina kat sayısı ve toplam kapalı alan artmaktadır.
Depolamaya yönelik tesis yapacaklar için Hadımköy/Ömerli, Büyükçekmece/Karaağaç makul yerlerdir. Depolama arsaları sanayi arsalarına oranla göreceli olarak daha cazip fiyatlardadır. İmarları da genel olarak biraz daha düşüktür. Mesela emsalleri 0.20 - 0.50 - 0.80 gibi olmaktadır.
Bölgemizde sanayi arsa fiyatları son 5 yılda hızlı bir prim yapmıştır. Şuan itibarıyla bölgemizde arsa fiyatları genel olarak m² si 500 - 1000$ bandında dır. Anayola (Hadımköy Bağlantı Yoluna) cephe parseller de rayiçler m² birim fiyatı olarak 1000$ etrafında oluşmaktadır.
Ana yollardan, arterlerden uzaklaştıkça, arsanın konumuna ve alt yapısına bağlı olarak fiyatlar inebilmektedir.
Fabrika tesisi kurmak ve bina inşaa etmek isteyen müşterilerimizin arsa fiyatları, proje, ruhsat, harçlar vb. gibi bedellerini ayrıca inşaat maliyetlerini düşünerek projelerini gerçekleştirmeleri doğal olarak elzemdir. Şu an alıcı için en mühim nokta bütçesine uygun arsa bulmaktır. Keza arsa maliyeti diğer maliyetlere göre daha değişken bir harcamadır. Yapı inşaa maliyetleri büyük oranda sabitlenebilmekteyken...Bu maliyetler 500$ lık bir arsaya olduğu gibi 1000$ lık bir arsaya da aynı oranda ve şekilde aksetmektedir. Arsa maliyetleri ise yukarıda bahsettiğim fiyat bandı içinde değişkenlik göstermektedir. Bu noktadan sonra müşterimizin talep, beklenti, karlılık ve bütçe durumları etkin rol üstlenmektedir.

Arsa kısa vadeli bir yatırım aracı  değildir...Hele ki milli ekonomiye katkı sağlayacak bir tesise dönüştüğü zaman...
Bu yüzden muhakkak profesyonel danışmanlık hizmetlerini  talep etmenizi öneririz!